REZERWAT KORMORANÓW
I CZAPLI SIWEJ
   
     
  (ok. 15km od Krynicy Morskiej)
Został on utworzony w 1957 roku na powierzchni 10,8 ha. Jest to rezerwat ornitologiczny powołany w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. W rezerwacie rosną sosny w wieku 100-120 lat.

Rezerwat wywiera ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym, warto więc wybrać się i obejrzeć samemu. Rezerwat w Kątach Rybackich jest jednym z największych w Europie – liczy ok. 700 gniazd usytuowanych na szczytach 100 letnich sosen.

Ochrona kormorana czarnego wpłynęła na szybki wzrost jego populacji.

     


REZERWAT "MEWIA ŁACHA"    
     
  (ok. 30km od Krynicy Morskiej)
Utworzony w 1991 w Mikoszewie (gmina Stegna) na powierzchni 131,5 ha, w celu ochrony kolonii lęgowych rybitwy zwyczajnej, białoczelnej, czubatej i popielatej. Występują tu także: czapla siwa, bocian czarny, żuraw, mewy, kolonie ptaków siewkowych i blaszkodziobych, które można tu spotkać w okresie ich wiosennych i jesiennych przelotów. W skład rezerwatu wchodzi obszar stożka ujściowego Wisły oraz okresowo wynurzające się piaszczyste ławice na przedłużeniu osi nurtu rzeki.
     


"MUZEUM ZALEWU WIŚLANEGO"    
     
  (ok. 15km od Krynicy Morskiej)
Znajduje się w samym centrum wsi Kąty Rybackie, w Porcie rybackim nad Zalewem Wiślanym. Jest najmłodszym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas – jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 – zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem.

     


"MUZEUM ZALEWU WIŚLANEGO"    
     
  Położone jest tuż za wsią Sztutowo. Znajdują się baraki mieszkalne więźniów, komora gazowa, krematorium, ogrodzenie z drutu kolczastego wraz z wieżami strażniczymi. Obóz Koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. Był najstarszym obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Zginęło tu około 65 tysięcy ludzi z 28 krajów Europy. Głównym akcentem upamiętniającym były obóz jest Pomnik Walki i Męczeństwa, dzieło artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina. Pomnik został odsłonięty 12 maja 1968 r. podczas wielkiej manifestacji społeczeństwa, w 23 rocznicę wyzwolenia obozu.

Tutaj znajdą Państwo informacje na temat zwiedzania: www.stutthof.pl

     


"MUZEUM BURSZTYNU W STEGNIE"    
     
  (ok. 20km od Krynicy Morskiej)
Tu zobaczysz owady sprzed 40 mln. lat uwięzione w bursztynie,dowiesz się wszystkiego o Złocie Bałtyku.

W sali Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą:

obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin,
zobaczyć drzewo ociekające bursztynem,
odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty,
zapoznać się z początkami bursztynnictwa,
nauczyć się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.
Zapraszamy na stronę Muzeum: www.bursztynowakomnata.com

     


"SKARPA"    
     
  ok. 9 km za Krynicą Morską w stronę Piasków (2 km przed Piaskami) po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się przepiękny punkt widokowy na zalew oraz Wysoczyznę Elbląską. Miejsce to mieszkańcy Piasków zwyczajowo nazywają „Skarpą”.

Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ można tu zaobserwować niszczycielskie siły Zalewu Wiślanego.

Skarpa z roku na rok jest podmywana, obsuwa się zabierając kawałek lądu. Warto jest odwiedzić to miejsce, zwłaszcza, że można tu spotkać różne gatunki ptaków, zwłaszcza kormorany oraz żurawie.

     


WIELBŁĄDZI GARB    
     
  Najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej (48,5 m.n.p.m), z którego rozpościera się piękny widok na morze, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską).

Jest także najwyższą stałą wydmą w Europie, ma blisko 50 metrów wysokości. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Bałtyk i Zalew Wiślany.

Wielbłądzi Garb leży na północno – wschodnim końcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku turystycznymi Dotarcie tam zajmuje nie więcej niż 40 minut swobodnego marszu z centrum miast.. Po wyjściu z Krynicy Morskiej w kierunku Piasków ulicą Gdańską, znaki szlaku turystycznego skręcają w prawo, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem prowadzą malowniczo przez kilkaset metrów. Następnie dróżka wspina się na „przełęcz”, gdzie tabliczka czarnego szlaku rowerowego wskazuje drogę na szczyt Wielbłądziego Garbu (100 metrów). Panorama stamtąd jest wspaniała.

     


REZERWAT BUKI MIERZEI WIŚLANEJ    
     
  Położony jest ok. 800m na południe od drogi Przebrno-Krynica Morska. Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha w celu ochrony naturalnego drzewostanu 150-letniego buka. Prócz buków w rezerwacie występuje sosna, świerk, garb, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski. W poszyciu leśnym spotkać można jarzębinę, kruszynę, brzozę brodawkowatą i omszoną.
     


GRANICA PAŃSTWA    
     
Przyjeżdżając do Krynicy Morskiej warto jest zapoznać się nie tylko z urokami samego miasta ale też z lokalnymi atrakcjami, do których zaliczyć można:

Granicę Państwa – 12 km od centrum Krynicy znajduję się mała miejscowość – Piaski (administracyjnie należy do Krynicy Morskiej). Ok 3 km za tą miejscowością znajduje granica NATO, oraz Unii Europejskiej.

Granica jest pilnie strzeżona, nie ma możliwości jej przekroczenia. Zachęcamy do spacerów w tym kierunku ponieważ zarówno droga przez las jak i spacer plażą dostarczają niezapomnianych wrażeń estetycznych. Mogą państwo przekonać się o destrukcyjnym działaniu morza, wstąpić na wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na zalew wiślany oraz katedrę we Fromborku, oraz cieszyć się urokami tutejszej przyrody.






ul. Teleekspresu 1 (dawna Robotników), 82-120 Krynica Morska, tel. (55) 247-61-68, tel./fax. (55) 247-60-25, kom. 609 433 158, e-mail: perkoz@perkoz.com
© Copyright 2024